Naukowcy z Nowej Zelandii poważnie uważają, że ludzie przenoszą stereotypy rasowe na roboty. Białe roboty wyglądające jak ludzie są uwalniane częściej niż inne i nie wywołują negatywnych emocji. 

Naukowcy z Laboratorium Technologii Interfejsu Ludzkiego są poważnie zaniepokojeni. Szereg ich eksperymentów dowodzi, że uprzedzenia rasowe, wciąż nieodłączne dla ludzi, mogą wpływać na robotykę. 

Badanie odbyło się w dwóch etapach. Na pierwszym z nich grupa ludzi stanęła przed zadaniem: strzelać, jeśli zobaczą przed sobą obiekt, który stanowi pewne zagrożenie.

Przedmiotami były roboty - białe i czarne. Co więcej, niektóre z nich (niezależnie od koloru) były uzbrojone, a niektóre były nieuzbrojone, to znaczy nie stanowiły zagrożenia. Konkluzja: ludzie prawie nie strzelali do białych uzbrojonych robotów, ale czarny robot był postrzegany jako zagrożenie, nawet jeśli nie miał broni. Wątpię, czy można to uznać za rasizm. Najprawdopodobniej sprawa polega po prostu na postrzeganiu koloru: czarny - negatyw, biały - światło. Ale naukowcy zauważyli bardziej niebezpieczne przyczyny.

W drugim etapie do obiektów dodano brązowe roboty. Rasowa percepcja uczestników eksperymentu poszerzyła się i zniknęły stereotypy (biało - czarne). Kierownik zespołu Christoph Bartnek przekonuje, że tak naprawdę jest to tylko przejaw rasizmu. Sugeruje, że może to stanowić poważny problem w przyszłości.

Nagle nadejdzie czas, kiedy roboty staną się nauczycielami, opiekunkami, przyjaciółmi? Rzeczywiście, w tym przypadku wszystkie najlepsze miejsca zajmą białe roboty. Bartnek dość poważnie prowadzi kampanię na rzecz ograniczenia produkcji białych robotów.

belue roboty i rasizm 1

Zdaniem naukowców jest ich zbyt wielu. Anthropomorphic, które zostały stworzone na podobieństwo Audrey Hepburn i Scarlett Johansson. Valkyrie z amerykańskiej agencji kosmicznej Atlas, robot z Boston Dynamics. Wszystkie są wykonane z białego materiału. 

Naukowcy przypomnieli również filmy fabularne o robotach, na przykład „WALL-E” i „Ja, Robot”. Wydaje mi się, że tego ostatniego zdecydowanie nie można uznać za rasistę, w końcu główny aktor, Will Smith, nie jest biały.

Nie jest jasne, jak obiektywne i poważne są wyniki eksperymentu w Nowej Zelandii. Jednak wyniki zostały przedstawione na stronie internetowej University of Canterbury, a CNN opublikowała notatkę na ten temat. Ale jest mało prawdopodobne, aby w najbliższej przyszłości ktoś był zaniepokojony kwestią zmniejszenia uprzedzeń rasowych w stosunku do robotów. Chociaż całkiem możliwe, że się mylę.

Zapisz się do newslettera
Pomoc w ustawieniach robota Abi
POLECAM
1. HandlujWszystkoCrypto
inwestujący
2. Ukapitały
inwestujący
3. Szybki handel
inwestujący